Z navdušenjem delimo, da je bila ekipa študentov iz Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani tretja med sedemnajstimi sodelujočimi v študentskem natečaju na področju bio-inovacij BISC-E 2024.
Pod mentorstvom red. prof. dr. Primoža Ovna, prav tako iz Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, so razvili bio-osnovani material za pridobivanje pitne vode s tehnologijo evaporacije. Ekipo sestavljajo Maks Brus, Matic Jančar in Vid Rozman, iz Biotehniške fakultete, Univerze v Ljubljani.
Kratek opis bio-inovacije:
Zaradi podnebnih sprememb bo v prihodnosti prišlo do težav z oskrbo s pitno vodo. Dve tretjini prebivalstva se bo soočalo s pomanjkanjem vode do leta 2050 (Cusic, 2022). Trenutni sistemi za pridobivanje pitne vode temeljijo na reverzni osmozi in solarni evaporaciji. Predlagamo nov inovativen bioosnovan solarni evaporator iz lignoceluloznih nanofibril (LCNF), ki bi poleg pitne vode lahko proizvajal električno energijo za odročne skupnosti in lastno oskrbo. Za delovanje bi potreboval zgolj sončno svetlobo in ne-pitno vodo (morska, onesnažena). Evaporator je v obliki nanoceluloznega kompozitnega aerogela, ki ima povečano absorbanco sončne svetlobe in zaradi usmerjene strukture izboljšan kapilarni vlek. Sedem majhnih evaporatorjev zadostuje za samooskrbne potrebe ene osebe. Projekcije kažejo veliko rast na področju solarnega pridobivanja pitne vode in nanoceluloznih materialov (Global Market Insights, 2024a in 2024b)
Video predstavitev njihove bio-inovacije:
Natečaj BISC-E poteka pod koordinatorstvom Bio-based industries konzorcija, katerega pridruženi član je SRIP – Krožno gospodarstvo. Od l. 2023 smo skupaj z Biotehniško fakulteto, Univerzo v Ljubljani, tudi nacionalni koordinatorji natečaja.